معاون امور بین‌الملل و حقوقی پلیس فضای تولید و تبادل اطلاعات (فتا) گفت: «فردی که حریم خصوصی مشترکان یکی از اپراتورهای تلفن همراه را نقض کرده بود، شناسایی و دستگیر شد.»

سرهنگ حسین رمضانی اعلام کرد: «از هفته گذشته تا کنون اخباری در خصوص نقض حریم خصوصی مشترکان یک اپراتور در شبکه‌های اجتماعی منتشر می‌شود. پس از ارائه‌ی شکایت اپراتور مورد نظر به مسئولان دولتی و ارجاع پرونده به پلیس فتا، تحقیقات کارآگاهان آغاز شد و عامل انتشار این اطلاعات دستگیر شد.»

معاون پلیس فتا توضیح داد: «عامل افشای اطلاعات خصوصی این اپراتور تلفن همراه یک جوان ۱۹ ساله، دانشجوی رشته‌ی مهندسی کامپیوتر بود که پس از شناسایی و دستگیری، با رویارویی دلایل انکار ناپذیر پلیس فتا به جرم خود اعتراف کرد.»

معاون امور بین الملل و حقوقی پلیس فتا در پاسخ به این سئوال که میزان ضرر و زیان به مشترکان چقدر است؟ اعلام کرد: «خوشبختانه بیشتر اطلاعات مربوط به سیم‌کارت‌های سوخته و اطلاعات تاریخ مصرف گذشته بوده است اما پلیس با انجام تحقیقات، جهت رسیدگی بیشتر، پرونده را در اختیار مقامات قضایی قرار داده است.»

اطلاعات مشترکان ایرانسل ۳ سال پیش توسط کارمندان یکی از نهادهای دولتی لو رفته بود و پس از آن سایت‌های دانلود و فروش اطلاعات با تذکر یا برخورد پلیس فتا روبرو شدند.

این جوان ۱۹ ساله نیز این اطلاعات را با استفاده‌ی از امکانات ربات تلگرام در اختیار کاربران قرار داد که با تبلیغ این ربات در کانال‌ها و گروه‌های تلگرام با واکنش و برخورد مسئولان روبرو شد.

وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات در اولین اقدام با همکاری مدیران تلگرام این ربات را مسدود کرد و پس از آن وزیر ارتباطات در مجلس، نحوه‌ی لو رفتن و عامل اصلی آن را تلویحاً معرفی کرد.